Čistá pleť
Updated: Jun 2, 2021
Vitajte, dnes si povieme o čistení pleti, ako na ňu a nech štastie stojí vždy na vašej strane.
Rozhodla som sa začať s čistením. Pretože ľudia, ak vaša pleť nie je čistá, zbytočne si budete dávat všetky tie séra a krémy, nebude to fungovať. Perfektne vyčistená pleť je pripravená prijať samé dobré lakocinky. Dvojfázové čistenie, double-cleansing je ten pravý deal-breaker.
Nuž...nemohla som si pomôcť, ale nie je špliechanie si vody na tvár akurát? Nestačí nám toto na dodanie toho výnimočného pocitu a sviežosti? Nie. Ale čistenie je senzačné, počkajte si na výsledky a rozhodne ich uvidíte do mesiaca.
Musím si tvár čistiť dvakrát denne?
No.... zuby si tiež umývate dvakrát denne nie?
Chceme dať preč všetko to znečistenie ovzdušia, pot, SPF, make-up. Vašu pleť chcete predsa zanechať čistú, sviežu, žiarivú, mladistvú. A neopovažujte sa ísť do postele s mejkapom – fuj!
Večer
Začnime tým, že sa odlíčite. Vždy záleží, čo preferujete a aký máte typ pleti - budete vedieť, čo funguje na vašu pleť, akú textúru chcete, aký výsledok čakáte. Ja mám suchú a citlivú plet a napríklad nenávidím všetky gélové konzistencie.
Odličujem sa najprv za pomoci očného odličovača. Je dobré nechať nasiaknutý tampón priložený na očiach pár sekúnd, nech to rozpustí líčenie, vzhľadom tomu, že drhnutie môže spôsobiť vrásky. Verejne sa priznávam, že často čakám len chvíľu a jemne šúcham namiesto čakania. Pokračujem krémovým odličovačom mejkapu – môj obľúbený je Toleriane, veľmi upokojujúci. A po ňom micelárnu vodu. Je na vás, aké poradie preferujete, mne to takto vyhovuje. Základ je to vyčistiť.
Olejové čističe sú fajn voľba pre mnohých. Takisto tu ešte máme odličovacie balzamy – s tými len začínam, ako spieva Madonna - touched for the very first time haha.
A neskúšajte tu na mňa pišťanie nad micelárkami – po odlíčení si umyte tvár. Je jedno, že je na obale písané, že netreba umývať – treba a vždy.
Čistiaci krém alebo emulzia je naším svätým grálom v dnešnej lekcii. Opäť, typ vašej pleti je dôležitý – ja mám suchú a citlivú pleť, takže La Roche Posay Toleriane čistiaci krém je ako kúzlo Patronus na mojej tvári. Milujem krémové konzistencie, nič dráždivé. Cerave je rovnako populárnou čistiacou emulziou, je len na vás, ktorý typ vám viac vyhovuje na základe typu vašej pleti.
Nemenej dôležitou vecou je aj kontrola INCI ohľadom surfaktantov – ako sodium laurel sulfate (SLS) – pozerám napríklad na teba, Cetaphil, bol to ozajstný pocit bitch-slapu na tvári – SLS zbytočne vám ničí kožnú bariéru, je agresívny a to do skincare nepatrí (a prosím vás, vyhýbajte sa chuťovkám typu 3 v 1).
Nepoužívajte peelingy denne – ja viem, že to láka, keď človek chce docieliť hladkú pleť, chce sa zbaviť suchých častí – exfoliácia je témou sama o sebe, nemôže sa opakovať denne a budem sa jej venovať v budúcnosti. Pointou je nepoužívať peelingy každý deň – zbytočne to zničí kožnú bariéru a výsledkom budú vyrážky.
Navlhčite si pleť – vždy vlažná – a jemne masírujte. Je zbytočné drhnúť si tvár minútu čistiacim krémom alebo emulziou. Pár sekúnd úplne stačí. Jemne sa dotýkajte tváre uteráčikom, verte mi, tieto malé uteráčiky sú life-changing. Dvojfázové čistenie a uteráčiky výlučne na tvár ukázali mojej pleti lepšie zajtrajšky. Je len na vás, či uteráčik použijete aj ráno, aj večer, alebo zakaždým čistý, na konci dňa musí/musia ísť do koša na prádlo a len a len vy ho používajte, toto rozhodne nezdieľať.
Prečo je vôbec potrebné o tomto písať? Pretože vaša pleť si prejde cez deň všeličím – ovzdušie, pot, mejkap, slnko, stres (ó verte mi, moja pleť je profík na stres haha) a chceme si byť istí, že na konci dňa pôjde toto všetko preč a adekvátne vyčistíme. Monikinou čistotou (...máme tu nejakých fanúšikov Friends?).
Takže potom môžeme patrične zvlhčovať, hydratovať, upokojovať .... pokiaľ vaša pleť nie je čistá – potom je úplne zbytočné používať hýčkajúce produkty, svoju robotu si neodvedú.
Jednodrazové odličovacie obrúsky, tie nestačia?
NIE.
Ako sa líši ranné od večerného čistenia?
Počas rána ja osobne preferujem len čistiaci krém, nepoužívam ani micelárnu vodu (ako vám namiesto čistiaceho krému/emulzie vyhovuje micelárka, je to v poriadku, pointa je ráno vôbec niečo použiť na čistenie). Prvým krokom je umytie tváre vlažnou vodou, dáme preč najšpinavšiu vrstvu. Ó áno, všetci máme radi ten ranný, doružova vyspaný look, ale reálne je to pot a olej a to nechceme. Každopádne na vlhkú tvár potom nanesiem čistiaci krém, pomasírujem a zmyjem vodou.
Gratulujem, práve ste ukončili prvý level, ste oficiálne na ceste k lepšej a zdravšej pleti. Presúvame sa do levelu 2 Jumanji – skincare rutine. Ale o tom inokedy.
Nezáleží, či je večer alebo ráno, je zvyčajne lepšie dávať produkty na vlhkú pleť.
Základom je, že rána sú o jednom kroku, večer je už potrebné dvojkrokové odličovanie – odlíčenie mejkapu a čistenie pleti.
Počkať počkať, ešte sme neskončili, ešte chcem spomenúť ďaľšie spoločenstvo prsteňa na ceste k lepšej pleti
Nedotýkajte sa tváre počas dňa, verte mi, menej vyrážok bude príjemným výsledkom.
Vymieňajte posteľné prádlo raz za týždeň. Idete vždy spať so slušným množstvom produktov na tvári, a jednoducho sa časť logicky otlačí a skončí na obliečke.
Pite dostatok vody.
Čistite si mejkapové štetce. Panebože, hlavne to robte.
Nedotýkajte sa pipetou tváre. Ja si vždy umyjem ruky a produkt nanesiem do dlaní a následne na pleť, funguje to. (ja viem, úplný Monk haha)
Dávajte pozor na peniace produkty, môžu dráždiť, môžu meniť vaše prirodzené pH pokožky, dajte pozor na zbytočné drhnutie, nech nejde vrchná vrstve kože dopreč (ja osobne sa takým vyhýbam).
Vyrážky. Nedotýkať sa.
Exfoliujte raz za týždeň. To stačí, pleť sa vám poďakuje a nebude zbytočne vydrhnutá.
A v neposlednom rade – mejkapové odličovace a čistiace produkty nemusia byť drahé, aj tak všetko zmyjete.
Ak používate toner a poviete ,, och ten dočisťuje, pozri, zvyšky špiny“ to teda nie, len vaša micelárka je pravepodobne na dve veci alebo sa odfláklo čistenie, to je všetko. A po druhé, toto zmýšlanie patrí do 90tych rokov. Buďte usilovní, je to predsa vaša tvár.
ps: zopár značiek - La Roche Posay, Eucerin, Cerave, Clinique, Heimish, Banila ( ale úprimne, kórejské značky majú na výber enormné množstvo), Bioderma atď.
Comments